Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle ara verilen eğitim-öğretime Uzaktan Öğretim şeklinde devam edilecektir. Öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin Uzaktan Öğretim Sistemini kullanmaya yönelik olarak hazırlanan yardım video ve dosyaları aşağıda verilmiştir.

Uzaktan Öğretim için hangi adresten giriş yapacağım?
Uzaktan Öğretim sistemine http://uemyoders.aku.edu.tr adresinden giriş yapılabilir.

Dersler ne zaman başlıyor?
30 Mart 2020 Pazartesi’den itibaren ders etkinliklerinize katılabilirsiniz.

Dersler canlı mı yapılacak?
Üniversitemizde dersler önceden kaydedilmiş video içeriği ve/veya döküman desteği ile (asenkron) yürütülecektir. Ders dökümanlarını ders programındaki saatler dışında, sonradan takip edebilirsiniz.
Ancak her ders için eş zamanlı (senkron) olarak ders saatlerinde forum açılacak, forum üzerinden öğrencilerin soruları dersi yürüten öğretim elemanı tarafından dönem başında belirlenen programdaki ders saatlerinde cevaplandırılacaktır.

Uzaktan Öğretim sisteminde nasıl oturum açarım?
Öğrencilerimiz OBS sisteminde kullandıkları kullanıcı adı ve şifresi ile oturum açabilirler.
Dikkat! E-devlet şifresi ile Uzaktan Öğretim sistemine girilemez. Uzaktan Öğretim sistemimiz yani uemyoders.aku.edu.tr, OBS’de kullandığınız şifre ile çalışmaktadır. Geçerli şifreniz için OBS sisteminde “Şifremi unuttum” bölümünden şifrenizi almayı unutmayın!

Uzaktan Öğretim Sistemine Şifre Hatasından Dolayı Giriş Yapamıyorum, ne yapmalıyım?
1- Uzaktan öğretim sistemine girişte OBS’de kullanılan Kullanıcı adı ve Şifresi kullanılmaktadır.
2- Uzaktan Öğretim Sisteminde şifrenizi 10 kez hatalı girerseniz, şifreniz bloke olur.
3- Şifreniz’in bloke olması durumunda uemyo@aku.edu.tr’ye şifrenizin bloke olduğunu ve açılması gerektiğini belirten bir mail atınız.
4- Şifreniz bloke olmadıysa fakat OBS şifrenizi hatırlamıyorsanız, OBS’ye E-Devlet şifrenizle giriniz.
5- OBS’deki E-Mail adresinizin doğru olduğundan emin olunuz.
6- E-Mail adresiniz doğruysa, OBS’den çıkınız.
7- OBS giriş ekranındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğini seçerek, gerekli bilgileri girdikten sonra şifrenizin E-Mail adresinize gönderilmesini sağlayınız.
8- E-mail adresinize gelen yeni şifre ile hem OBS hemde Uzaktan Öğretim Sistemine giriş yapabilirsiniz.
NOT: E-mail adresinize gelen mail her zaman “Gelen Kutusuna” düşmemiş olabilir, ayrıca “İstenmeyen Posta” yada “Gereksiz Emailller” gibi klasörleride kontrol ediniz.

OBS sistemine E-Devlet ile giriyorum, ne yapmalıyım?
OBS’deki e-mail adresinizin doğru olduğundan emin olmak için E-Devlet ile OBS’ye girerek kontrol ediniz. OBS giriş ekranındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğini seçerek, gerekli bilgileri girdikten sonra giriş bilgilerinizin e-mail adresinize gönderilmesini sağlayınız. E-mail adresinize gelen bilgiler ile hem OBS hemde Uzaktan Öğretim Sistemine giriş yapabilirsiniz.
NOT: E-mail adresinize gelen mail her zaman “Gelen Kutusuna” düşmemiş olabilir, ayrıca “İstenmeyen Posta” yada “Gereksiz Emailller” gibi klasörleride kontrol ediniz.

Şifrem bloke oldu, ne yapmalıyım?
Uzaktan Öğretim Sisteminde şifrenizi 10 kez hatalı girerseniz, şifreniz bloke olur. Şifreniz’in bloke olması durumunda uemyo@aku.edu.tr’ye şifrenizin bloke olduğunu ve açılması gerektiğini belirten bir mail atınız.
NOT: E-mail adresinize gelen mail her zaman “Gelen Kutusuna” düşmemiş olabilir, ayrıca “İstenmeyen Posta” yada “Gereksiz Emailller” gibi klasörleride kontrol ediniz.

Sistemi kullanmamda bana yardımcı olacak videolara nereden erişebilirim?
Bu sayfada bulunan “ÖĞRENCİLERİMİZ” sekmesinde bulunan videolar ile sistemin nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır.

Ders yoklaması nasıl olacak?
Dönem sonuna kadar her hafta ders etkinliklerine katılımınız yeterli olacaktır. Sistem, sizin ders izlemenize göre derse katılımınızı tespit edecektir. Öğrenciler sistemde derse katılım oranlarını kendileri de görebilecektir.
Haftalık bazlı yoklama alınmayacak olup ancak yıl sonu ders katılım oranınıza bakılacaktır. Ayrıntılı bilgi için duyuruları takip ediniz.

Dersin forumuna nasıl katılırım?
http://uemyoders.aku.edu.tr adresine OBS’de kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
Daha önceki haftalardaki bir ders dökümanı veya videosu için ilgili haftadaki ‘Yayınlandı’ yazan bağlantıya tıklayın.
Sınırlı sayıda olması muhtemel eş zamanlı (senkron) forumlarda ise katılmak için bulunduğunuz haftanın ders saatinde sisteme giriş yapıp, forum linkine tıklayın.

Sınavlar ne zaman ve nasıl yapılacak?
Sınavlar ile ilgili Üniversitemizin Senato kararları açıklanınca gerekli duyurular yapılacaktır. Duyurular için Üniversitemiz ana sayfasını takip ediniz.

Dersleri izlerken hangi tarayıcıyı kullanmalıyım
Google Chrome tavsiye edilir.

Stajlar ve uygulamalı dersler nasıl yapılacak?
Üniversitemizin Senato kararlarına göre bu konuyla ilgili bilgiler, ileri bir tarihte açıklanacaktır. Duyuruları takip ediniz.

Cep telefonu ya da tabletten derse katılabilir miyim?
Evet! Bu araçları kullanırken Google Chrome tarayıcıyı seçmeniz önerilir.

Uygulama sırasında yaşadığım teknik sorunlarda kimden destek alabilirim?
Okulun birim sorumlusu ile mail veya telefon (hafta içi) üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Birim sorumluları listesine bu sayfada “UZAKTAN ÖĞRETİM BİRİM SORUMLULARI” sekmesinden ulaşabilirsiniz.

20 Mart 2020, Cuma 1530718 kez görüntülendi