Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Şuhut Meslek Yüksekokulu (MYO) yeni eğitim binası temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle Şuhut’ta düzenlenen törenle atıldı.

Törende bir konuşma yapan AKÜ Rektörü Solak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun koordinasyonunda Afyonkarahisar’a birçok temel atıldığını belirterek, yeni eğitim binası ile ilgili olarak başta arazi tahsisi ve bütçe işlemlerinin hızlı biçimde çözüme kavuştuğunu söyledi. Solak, yeni eğitim binasının Ağustos ayında açılmasının planlandığını belirterek, “Yeni eğitim-öğretim yılında bu yeni binada mevcut 3 bölüm 450 öğrenci ile beraber yeni turizm işletmeciliği bölümünü de açtık. Ayrıca 2 yeni bölüm açma çalışmalarımız son noktaya geldi. AKÜ olarak hedefimiz ilçenin 750-1000 dolayı öğrenci ile eğitim-öğretim bazlı kültür merkezi olması için gayret göstermektir” dedi.

Toplam 81 milyon TL’lik yatırım

Daha sonra söz alan Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ise Mahmutköy taşkın koruma tesisi ile oluşabilecek taşkınlardan ve taşkın sonrası zararlardan köy halkının korunacağını söyledi. Yıldırım, “Bugün temelini atacağımız İlçemiz Mahmutköy Taşkın Koruma Tesisi tamamlandığında Mahmutköy Köyümüz, yağan yağışlar sonrası oluşan taşkınlardan ve taşkın sonrası oluşabilecek zararlardan korunmuş olacaktır” dedi. Yıldırım, “Ayrıca yine temelini atacağımız 56 metre yüksekliğe ve 3,19 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip ilçemiz Koçyatağı Barajı ile 8 bin 510 dekar zirai arazi sulamaya kavuşacak. Suya kavuşacak tarım arazileri sayesinde tarım ürünlerinin rekoltesinde artış sağlanmış olacak ve bu sayede ilimiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılarda bulunacaktır” diye konuştu.

Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaklaşık olarak 81 milyon TL’ye mal olacak tesislerimizin ilçemiz halkına bereketler getirmesini diliyorum. Bu yatırımların yanında Şuhut ilçemize yaklaşık 6 Milyon TL’ye yapılacak olan Meslek Yüksek Okulu yeni eğitim-öğretim yılına yetişecek. Bu okulumuzda 450 öğrencimiz eğitim-öğretim görecek inşallah. İlimizin hangi beldesine, hangi ilçesine baksak Sayın Bakanımızın bir eserini, bir projesini görüyoruz. İlimize kazandırdığı göletlerle, barajlarla ilimizi adeta bir göller yöresine çeviren, yapılan bu eserlerle ilimizin gelir ve refah seviyesini yükselterek yaşanabilir bir kent olmasını sağlayan Sayın Bakanımıza her zaman müteşekkiriz. Temeli atılan bu tesisleri, hiçbir zaman bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız sayesinde inşallah en kısa zamanda bitirerek siz değerli hemşehrilerimizin hizmetine yine hep birlikte sunacağız.”

Afyonkarahisar ve Şuhut’a hizmet etmeye devam edeceğiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise konuşmasında Başbakan Yıldırım’ın desteğiyle Afyonkarahisar’a birçok tesis kazandırdıklarını belirtti. Eroğlu, “Mermerin, termalin, lokumun ve sucuğun merkezi olan Afyonkarahisar’da Afyon kaymağı gibi yollar yapıldı. Bu yollar sadece ilimizle sınırlı kalmadı. İstanbul, Ankara, İzmir ve daha birçok ili Afyonkarahisar’a yaklaştırdık” dedi. Eroğlu, “Afyonkarahisar’a gelmekten çok memnunum. Bizler halka hizmet için sizlerle birlikteyiz. Biraz sonra Koçyatağı barajının temelini atacağız. Daha birçok tesisin temelini attım, atmaya da devam edeceğim. Şuhut’ta sulanmadık yer bırakmayacağız. Afyonkarahisar’a bin 140 köprü yaptık. Afyonkarahisar’ı ve Şuhut’u çiçek gibi yapacağız. Buraya hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur” diye konuştu.

Onkoloji ile fizik tedavi ve rehabilitasyonda Türkiye’nin sayılı hastanelerine sahibiz

İstiklalin ilan edildiği ve Cumhuriyetin kurulduğu Şuhut’a büyük ölçüde eğitim yatırımı yapıldığını kaydeden Eroğlu, “Eğitim alanında Şuhut’u ihya ettik diyen Bakan Eroğlu; “Şuhut ilçemizin baraj ve göletler merkezi olmasının yanında yapılan okul ve yurtlarla eğitimin merkezi haline getirdik” ifadelerini kullandı. Eroğlu, eğitim yatırımları kapsamında Şuhut Meslek Yüksekokulu yeni eğitim binasının temelinin atılacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Hastanemizi 5 yıldızlı okul gibi yaptık. Şuhut’umuza yine Meslek Yüksek Okul yapıyoruz. Buradaki okullarda eğitimli ve geleceğimiz için önemli kişiler yetişecektir. Afyonkarahisar, sağlığın merkezi oldu. Afyonkarahisar’ımıza il dışından hatta yurt dışından hastalar geliyor. Termal tesislerimizin yanında, fizik tedavi hastanemiz ve onkoloji hastanemiz Türkiye’de sayılı hastanelerdendir. Bizler yatırımları halkımız için sarf ediyoruz. Eskiden ile yapılan yatırımları bizler ilçelere ve hatta köylere yapıyoruz. Artık halkımızdan aldığımız halkımız için harcanıyor. Sayın Erdoğan faiz hortumlarını Şuhut baltasıyla kesti. Eskiden sağlık sistemi çok kötü durumdaydı. İlaç fiyatları ise ateş pahasıydı. Şimdi en güzel hastanelerde halkımızı muayene ediyor, ilaçlarını en düşük fiyatlarda temin ediyoruz.”

Şuhut Hükümet Meydanında düzenlenen toplu temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Şuhut Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel ve AKÜ öğretim üyeleri ve çok sayıda Şuhutlu vatandaş katıldı.

Bakan Eroğlu ve Rektör Solak ile birlikte il protokolünün temsili beton atılması için butona basmalarının ardından Eroğlu, Şuhut MYO şantiyesine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

27 Mart 2017, Pazartesi 374 kez görüntülendi