Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) geleneksel hale getirdiği ve bu yıl on ikincisi düzenlenen “Kocatepe Zafer Yürüyüşü” Afyonkarahisar’da başladı.

Büyük Taarruz’un 94. yıl dönümünde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin daveti ile Afyonkarahisar ve çevre illerden gelen çok sayıda öğretim elemanı ve üniversite öğrencisinin de katıldığı Zafer Yürüyüşü’nde Çiğiltepe, Büyük Taarruz ve Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitlikleri ile Atatürk Evi ziyaret edildi. Atatürk Evi ziyaretinin ardından ise Şuhut Stadyumu’nda Türk Silahlı Kuvvetleri Bando Takımı ve Mehteran Takımı Konseri ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı Kocatepe Belgeseli gösterimleri gerçekleştirildi.

Törenlerde bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Büyük Taarruz’un Türk tarihi açısından önemini dile getirerek, “Milletimiz hiçbir zaman esarete boyun eğmedi ve ezelden beri hür yaşadı, hür yaşayacak. Bu kahraman millet top, tüfek, tankla yenilmez” dedi. 26 Ağustos tarihinin Türk insanı için tarih boyunca birçok önemli ana tanıklık ettiğini ifade eden Eroğlu şöyle konuştu:

“26 Ağustos bizim için çok önemli. Türk tarihinde Malazgirt Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı tarih 26 Ağustos 1071 Cuma günü. İşte 26 Ağustos 1922 tarihi yine ilk top atışlarıyla beraber Aziz Atatürk’ün kahraman ordumuzla beraber Büyük Zafer’e, Kocatepe’ye yürüdüğü ve Büyük Taarruz emrinin verildiği bir gündür. Dolayısıyla tarihimizde 26 Ağustos gerçekten çok önemli bir gündür. 26 Ağustos, Cumhuriyet’in ilk ışıklarının yandığı, aynı zamanda bir milletin istiklalinin ve istikbalinin uyandığı bir gündür. Bu bakımdan bizler bugünü 94 yıl önceki heyecanı yaşamak için buradayız.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun başlattığı Zafer Yürüyüşü’nde üniversite öğrencileri, öğretim elemanları, yöre halkı ve çevre illerden gelen binlerce vatandaş 14 kilometrelik bir yürüyüş ile Kocatepe’ye vararak 94 yıl öncenin manevi atmosferini hissetti.

Düzenlenen törenlere Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Burcu Köksal, Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Mehmet Parsak, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Kılıçaslan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma ile kuvvet komutanlıkları temsilcileri katıldı.

12zafer_yuruyusu1 12zafer_yuruyusu19 12zafer_yuruyusu18 12zafer_yuruyusu17 12zafer_yuruyusu16 12zafer_yuruyusu15 12zafer_yuruyusu14 12zafer_yuruyusu13 12zafer_yuruyusu12 12zafer_yuruyusu11 12zafer_yuruyusu10 12zafer_yuruyusu9 12zafer_yuruyusu8 12zafer_yuruyusu7 12zafer_yuruyusu6 12zafer_yuruyusu5 12zafer_yuruyusu4 12zafer_yuruyusu3 12zafer_yuruyusu2

29 Ağustos 2016, Pazartesi 1366 kez görüntülendi