Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Bursa’da ikincisi düzenlenen 2.  Turizm Zirvesinde ve “Bursa’da 12 ay turizm” temasıyla 18-19 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlenen 4. Turizm Sempozyumunda yaptığı 2 konuşmayla sağlık ve termal turizminde “Afyonkarahisar modelini” anlattı.

Solak, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iş birliğinde düzenlenen 2. Bursa Turizm Zirvesine ve 4. Turizm Sempozyumuna katıldı.

Solak, Bursa’da düzenlenen turizm sempozyumundaki Bursa Sağlık Turizmi Derneği- Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği’nce düzenlenen ortak oturumunda “Sağlık Turizminde Üniversitelerin Yeri” konusunda bir konuşma yaptı. Solak, Afyonkarahisar örneğine ilişkin bilgiler verdiği konuşmasında AKÜ’nün Afyonkarahisar’daki sağlık turizmine yönelik yürüttüğü bilimsel çalışmaları aktardı. Solak, yaptığı konuşmada AKÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile bölgede bulunan termal otellerin başta yabancı hasta ve yabancı termal turist kabulü olmak üzere beraber yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Afyonkarahisar’ın termal turizmde rolü

Solak, 19 Aralık 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilen zirvenin Bursa’da Sağlık ve Termal Turizm başlıklı oturumunda “Termal Turizm” başlıklı bir bildiri sundu. Solak, sunduğu bildiride Afyonkarahisar’ın termal turizmde Türkiye’de rolünü ve termal otellere turizm açısından verilen destekleri ve termal turizmde Afyonkarahisar örneğine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

5 farklı salonda TÜRSAB, GÜMTOB, BURO, BUSAT tarafından gerçekleştirilen sunumlarda ve bildirilerde alanında uzman isimler, akademisyenler ve kentteki belediyelerin yöneticileri katılımcılarla bilgi alışverişinde bulundu.

Zirvenin açılış konuşmasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da özellikle termal turizm konusunda Afyonkarahisar’dan övgüyle bahsetti.

Zirve ve sempozyuma Solak’ın yanı sıra Afyonkarahisar’dan AFJET Müdürü Yusuf Ulutürk, İkbal Thermal Hotel&SPA Müdürü Ali Gümüşhan ve Murat Toker ile Korel Thermal Genel Müdürü Ümit Uysal katıldı.

1b 2b 3b 4b 5b
6b 7b 8b    
23 Aralık 2015, Çarşamba 1601 kez görüntülendi