Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın da içinde bulunduğu Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyelerinden oluşan bir heyet, Türkmenistan’ı ziyaret etti. TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar başkanlığındaki heyet, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhammedow’un daveti üzerine 17-21 Kasım 2015 tarihlerinde Türkmenistan’da incelemelerde bulundu.

Acar ile birlikte Akademi Konsey Üyeleri AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur ve Prof. Dr. Fikrettin’den oluşan TÜBA heyeti; Türkmenistan Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Türkmenistan İlimler Akademisi, Türkmenistan Petrol ve Gaz Üniversitesi, Tarım Üniversitesi ile Türkmenistan Tarih ve El Yazmaları Enstitü’sünü ziyaret etti. Ziyaretlerde kurum yöneticileriyle çeşitli görüşmeler gerçekleştiren TÜBA heyeti Türkmenistan Teknoloji Merkezi’nde de incelemelerde bulundu.

5 gün süresince hayli verimli geçen ziyaret ve görüşmeler sonunda TÜBA ile Türkmenistan’daki ilgili kurumlar arasındaki iş birliğinin artırılması kararlaştırıldı. TÜBA ve Türkmenistan İlimler Akademisi ile Türkmenistan’daki enstitülerin ve bilimsel faaliyet gösteren kurumların ortak çalışmalar gerçekleştirmesi de ziyaretlerde fikir birliğine varılan konular arasında yer aldı.

5 günlük ziyaret kapsamında TÜBA Heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’yu da ziyaret etti.

1b 2b 3b

28 Kasım 2015, Cumartesi 1802 kez görüntülendi